logo

Co to jest VR ?

CO TO JEST VR ?

Wirtualna rzeczywistość jest fantastyczna

Virtual reality – czym jest?

Rzeczywistość wirtualna (ang. virtual reality, VR) to trójwymiarowy obraz, który został stworzony komputerowo. VR może przedstawiać różne przedmioty, obiekty, a nawet całe zdarzenia. W zależności od koncepcji, virtual reality opiera się zarówno na elementach świata realnego, jak i całkowicie fikcyjnego. Najprościej można więc powiedzieć, że to określenie oznacza po prostu wirtualną imitację rzeczywistości.

Na początku warto podkreślić założenia tej technologii. VR ma wywoływać u ludzi naturalne i realne doznania. Nasze mózgi są jednak tak skonstruowane, iż na podstawie małych detali są w stanie stwierdzić, że coś jest nie tak – w tym przypadku, że widziany obraz nie jest prawdziwy. Przed twórcami virtual reality postawiono więc duże wyzwanie, polegające na stworzeniu wirtualnego świata, który będzie maksymalnie stwarzał pozory rzeczywistości.

Virtual reality – działanie

Jak do tego doprowadzić? Kluczem było zrozumienie fizjonomii człowieka. Każdy element rzeczywistości poznajemy za pomocą zmysłów, konieczne było więc wprowadzenie takich rozwiązań, które pozwoliłyby je oszukać. Najpopularniejszym z nich są specjalne okulary, które prezentują wybrany obraz na ekranie, a jednocześnie są zabudowane po bokach – dzięki czemu niemalże odcinają nas od prawdziwego świata. Twórcy VR musieli wziąć pod uwagę także inne czynniki, jak to że zasięg ludzkiego wzroku obejmuje prawie 180° czy to, że szukamy potwierdzenia widzianego obrazu za pomocą zmysłu słuchu – jeśli te sygnały są sprzeczne, dochodzi do zjawiska powszechnie znanego jako choroba lokomocyjna.

Kolejnym wyzwaniem była pełna sprawność systemu – oprogramowanie musi reagować na wszystkie działania użytkownika w czasie rzeczywistym, aby zagwarantować mu przyjemne i naturalne doświadczenie. Regularnie pojawiają się także nowe rozwiązania wspierające technologię VR jak słuchawki, specjalne bieżnie czy rękawiczki, które dodatkowo pobudzają nasze zmysły, pozytywnie wpływają na jakość doznania, a także wspierają tworzenie iluzji rzeczywistości.

Mówiąc najprościej: VR przedstawia nam stworzone komputerowo środowisko, które możemy odkrywać, a także wchodzić w interakcję z pewnymi jego elementami. Obiekty w technologii VR są prezentowane w skali 1:1, mają więc rzeczywiste wymiary. Widziany przez nas obraz zmienia się natomiast w zależności od naszego ruchu – możemy podziwiać wirtualny świat z różnych perspektyw, np. jeśli obrócimy głowę lub przykucniemy.

Virtual reality – zastosowania

Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana przede wszystkim w rozrywce, prezentując filmy 360° czy jako akcesoria uzupełniające do gier video. Możemy już nie tylko brać udział w grze, widząc wirtualny świat na ekranie, ale praktycznie stać się jego częścią. Virtual realityznajduje swoje zastosowanie także m.in. w medycynie, sztuce czy architekturze architekturze.

VR jest idealnym rozwiązaniem w przypadkach, gdy realizacja w rzeczywistości mogłaby być niezwykle droga lub szczególnie niebezpieczna. Można ją więc wykorzystywać np. do szkolenia przyszłych pilotów czy prowadzenia zajęć z chirurgii na studiach medycznych. W takich sytuacjach virtual reality umożliwia zyskanie prawdziwego i cennego doświadczenia w wirtualnym i maksymalnie bezpiecznym świecie. W większości przypadków jest to też najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.