logo

Co to jest VR ?

CO TO JEST VR ?

Wirtualna rzeczywistość jest fantastyczna

Virtual reality – czym jest?

Rzeczywistość wirtualna (ang. virtual reality, VR) to trójwymiarowy obraz, który został stworzony komputerowo. VR może przedstawiać różne przedmioty, obiekty, a nawet całe zdarzenia. W zależności od koncepcji, virtual reality opiera się zarówno na elementach świata realnego, jak i całkowicie fikcyjnego. Najprościej można więc powiedzieć, że to określenie oznacza po prostu wirtualną imitację rzeczywistości.

Na początku warto podkreślić założenia tej technologii. VR ma wywoływać u ludzi naturalne i realne doznania. Nasze mózgi są jednak tak skonstruowane, iż na podstawie małych detali są w stanie stwierdzić, że coś jest nie tak – w tym przypadku, że widziany obraz nie jest prawdziwy. Przed twórcami virtual reality postawiono więc duże wyzwanie, polegające na stworzeniu wirtualnego świata, który będzie maksymalnie stwarzał pozory rzeczywistości.

Virtual reality – działanie

Jak do tego doprowadzić? Kluczem było zrozumienie fizjonomii człowieka. Każdy element rzeczywistości poznajemy za pomocą zmysłów. Konieczne było więc wprowadzenie takich rozwiązań, które pozwoliłyby je oszukać. Najpopularniejszym z nich są specjalne okulary, które prezentują wybrany obraz na ekranie, a jednocześnie są zabudowane po bokach, dzięki czemu niemalże odcinają nas od prawdziwego świata. Twórcy VR musieli wziąć pod uwagę także kilka czynników. Na przykład to, że zasięg ludzkiego wzroku obejmuje prawie 180°  oraz, że szukamy potwierdzenia widzianego obrazu za pomocą zmysłu słuchu – jeśli te sygnały są sprzeczne, dochodzi do zjawiska powszechnie znanego jako choroba lokomocyjna.

Kolejnym wyzwaniem była pełna sprawność systemu– oprogramowanie musi reagować na wszystkie działania użytkownika w czasie rzeczywistym, aby zagwarantować mu przyjemne i naturalne doświadczenie. Regularnie pojawiają się także nowe rozwiązania wspierające technologię VR takie jak słuchawki, specjalne bieżnie czy rękawiczki. Mają za zadanie dodatkowo pobudzić nasze zmysły, pozytywnie wpłynąć na jakość doznania, a także wspierać tworzenie iluzji rzeczywistości.

Mówiąc najprościej: VR przedstawia nam stworzone komputerowo środowisko, które możemy odkrywać, a także wchodzić w interakcję z pewnymi jego elementami. Obiekty w technologii VR są prezentowane w skali 1:1, mają więc rzeczywiste wymiary. Widziany przez nas obraz zmienia się w zależności od naszego ruchu – możemy podziwiać wirtualny świat z różnych perspektyw, np. jeśli obrócimy głowę lub przykucniemy.

Virtual reality – zastosowania

Wirtualna rzeczywistość to nowoczesna technologia, której zastosowanie niesie ogromny potencjał dla wielu różnych sektorów. Jedną z głównych branż, w której wykorzystuje się VR jest rozrywka. Wykorzystuje ona  potencjał tej technologii prezentując filmy 360°  i wprowadzając na rynek nową generację gier komputerowych. Gier, w których bohaterem jest gracz a nie postać.  Możemy już nie tylko brać udział w grze widząc wirtualny świat na ekranie, ale praktycznie stać się jego częścią. Pozwala to na bardzo głębokie i realistyczne zanurzenie w  rozgrywkę.

Samo wejście do gry i widok rozgrywki oczami jej postaci to nie wszystko, kluczowy walor to ruch naszego ciała, który  jest idealnie odzwierciedlony w  świecie wirtualnym. Czyni on nową generację piekielnie atrakcyjną i niepowtarzalną. Możemy stać się kim tylko zechcemy i robić rzeczy, które dotychczas były niedostępne dla przeciętnego człowieka, bądź były tylko naszymi wyobrażeniami. Virtual reality znajduje swoje zastosowanie także m.in. w edukacji, marketingu, medycynie, lotnictwie, sztuce czy architekturze. Zastosowanie VR kończy się tam ,gdzie kończy się wyobraźnia.

VR jest idealnym rozwiązaniem w przypadkach, gdy realizacja w rzeczywistości mogłaby być niezwykle droga lub szczególnie niebezpieczna. Można ją więc wykorzystywać np. do szkolenia przyszłych pilotów czy prowadzenia zajęć z chirurgii na studiach medycznych. W takich sytuacjach virtual reality umożliwia zyskanie prawdziwego i cennego doświadczenia w wirtualnym i maksymalnie bezpiecznym świecie. W większości przypadków jest to też najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.